צליל: בפרקים הקודמים של חלומות גדרה:

בני דרייפוס: אנחנו לא נערכנו מבחינה תכנונית שהדירות האלה יהיו בדיוק הפיין טיוניג של מה שהזוג הזה צריך.

ד"ר מיכאל שראל: ברור שמבחינתך אתה קונה את הדירה הזו ב-300 אלף שקל הנחה, אבל היא לא שווה לך 300 אלף שקל, היא שווה לך הרבה פחות.

שאול: אנחנו, ואתם תצטרכו לשלם לקבלן לא מעט כסף בזמן שעדיין אין דירה ואתם צריכים לגור בשכירות, מה שאומר שתהיה תקופה מסוימת שתצטרכו לשלם גם שכירות וגם משכנתא.

צליל: איך בשם אלוהים עושים את זה?

שאול: צליל

צליל: שאול

שאול: זה קרה

צליל: הזמינו אותך לכנס של הקבלן?

שאול: כן. זה סוף סוף קרה. ביום ראשון שעבר, אחר הצהריים, אשתי ואני הגענו למגדל צ'מפיון בבני ברק, מול קניון איילון, לכנס שערך הקבלן של הדירה שזכינו בה במחיר למשתכן בגדרה.

אהלן… לי קוראים שאול, אשתי נתקעה בפקקים מירושלים

– לאיזה שעה אתם?

שלוש

-גדסי?

היא גדסי, כן

בסדר, כן. רק אני אביא לך כזה.

היא תגיע?

היא בדרך

צליל: איך הכנס הזה נראה?

שאול: איך את מדמיינת אותו?

צליל: אני מתארת לעצמי שזה כולל כסאות כתר פלסטיק ובורקסים.

שאול: הממ, אז זהו, שלא ממש ככה. בפרויקט שלנו בגדרה יש כמעט 300 דירות. זה אומר סדר גודל של 600 אנשים שצריכים להגיע לכנס. זה ממש הרבה אנשים, אז הקבלן פיצל את הזוכים להרבה קבוצות של 20-30 אנשים והזמין אותנו בנפרד, בשעות שונות, לשתות קפה, לקבל חוברות, ולשמוע את מה שיש לו להשמיע לנו על הדירה שאולי נבחר בפרויקט שלו. כמו יום הורים כזה, רק של דירות.

רינה: תיכף בטח יצטרפו עוד אנשים אז תנסו להצטופף פנימה שיוכלו לעבור… נעים מאוד, שמי דינה, אני נציגה של חברת אלדר שתסייע בידכם לעבור את התהליך של בחירת הדירה. אני רוצה להגיד לכם שזכיתם, זכיתם כי זכיתם באחת המתנות שהמדינה נתנה מבחינת מחיר למשתכן, זכיתם כי זכיתם בפרויקט של אביסרור שמי שלא מכיר אותם ישמע היום עד כמה החברה הזו היא חברה רצינית, ומתייחסת לפרויקט הזה כאל פרויקט יזמי ולא כאל פרויקט של מחיר למשתכן, וזכיתם כי גדרה היא אחד היישובים שהכי שווה לגור בהם ותיכף נספר על היישוב. וזכיתם כי הפרויקט נמצא כרגע בשלבים מאוד מאוד מתקדמים יש כבר עבודה בשטח תיכף נראה לכם את הצילומים שביצענו היום, כלומר שאנחנו נמצאים במצב סטטוטורי מעולה לעומת פרויקטים אחרים. מה שנעשה היום זה לעבור הים על תיקי הלקוח שזה החוברות שקיבלתם. נספר מה יש בכל אחת מהחוברות, נציג של משרד השיכון יספר על התהליך מבחינת משרד השיכון, נרחיב קצת על היזם, על הפרויקט ברמת המקרו אל המיקרו, נספר קצת על הפן האדריכלי מבחינת הרזולוציה של המגרשים עצמם, עורכי הדין של החברה יספרו על הפן המשפטי, נציגי הבנק ופרים משכנתאות ידברו על ההליך המימוני ונשאיר לכם גם זמן לשאלות ותשובות

צליל: חבל, כבר עשינו את כל זה בשבילם.

שאול: בכל מקרה, זהו זה. התחלנו את הסדרה הזאת באוגוסט, לפני שמונה חודשים, ועכשיו נשאר שבוע. אי אפשר לברוח יותר. תוך שבוע נצטרך להגיד: כן או לא.

כסאות כתר פלסטיק ללא בורקסים. כנס זוכי מחיר למשתכן בגדרה

 

1. סופר אטרקטיבי

שאול: שלום וברוכים הבאים לפרק השישי של #חלומותגדרה, הסדרה שלנו שעוקבת אחרי הזכייה שלי בזכות לדירה בגדרה במחיר למשתכן. אני שאול אמסטרדמסקי,

צליל: ואני צליל אברהם, ובפרק הזה אנחנו מגיעים כבר ממש אל קו הסיום. אם זה הפרק הראשון שאתם מאזינים לו של חלומות גדרה, זו בדיוק הנקודה לעצור, ולחזור לפרק הראשון. כי היום, שאול, לא תהיה לך יותר ברירה. היום תצטרך לענות סוף כל סוף על השאלה – האם אתם מתכוונים לקנות את הדירה הזו, או לא. זהו. אי אפשר להתחמק יותר. אתה נמנע מלקבל החלטה מאז אוגוסט. ואתה יודע מה, אם לא בשביל מאזיני הפודקאסט שלנו, אז לפחות בשביל עצמך – אתם מתכוונים לקנות או לא?

שאול: בואי נגיד ככה, אני מבטיח להחליט עד סוף הפרק הזה, סבבה? אבל לפני שמחליטים, צריך לדעת על מה אנחנו מחליטים, נכון?. אז הנה, כמעט שנה עברה מאז שההגרלה הגדולה של מחיר למשתכן שזכינו בה יצאה לדרך ביוני הקודם, הקבלן שלנו – אביסרור – קיבל את היתר הבניה הנחשק מוועדת התכנון המקומית, עלה עם בולדוזרים וכל מיני כלים על השטח, ובמקביל והקים אתר אינטרנט שבו אפשר לראות את כל הדירות בפרויקט. את כולן. אבל ממש לראות. עם מפרטים, ותכניות ומידות והכל.

אפילו עם מחירים. וזו הפעם הראשונה שזה קרה. שאשכרה יכולנו להסתכל על הדירות בפרויקט ולהגיד – אוקי, אנחנו רוצים את זו. והאמת? פתאום זה היה מוחשי, ופתאום זה היה מגניב. התיישבנו שנינו והתחלנו להסתכל על ההדמיות, ולעבור בין דירות, ולחשוב איזה דגם של דירה מתאים לנו יותר, והאם המטבח מרווח מספיק, והאם זה הגיוני שאין חלון בשירותים ובאמבטיה, ממש צללנו פנימה. מפרטים זה מגניב

צליל: כן. זה לא הגיוני שאין חלון בשירותים ובאמבטיה אגב.

הדמיה של "אביסרור" לשכונה שתיבנה בגדרה. אטרקטיבי

רינה: אני עכשיו מתחילה להתמקד מגרש מגרש אז תשימו לב לזה בבקשה… מגרש 404 זה המגרש המואר פה זה המגרש ללא החניון התת קרקעי…

צליל: נו, אז מה היה בכנס הזה? הסבירו לכם בפרטי פרטים איך הולכת להיראות השכונה? עשיתם סימולציות של מריבות בוועד בית?

שאול: תראי, היה שם הרבה מאוד דיבור כזה:

רינה: דירת שלושה חדרים. יש דגם בי ויש דגם בי 2. לכאורה זו אותה העמדה, אבל בדגם בי יש מרפסת כזו ובדגם בי 2 יש מרפסת כזו. אז זה כבר טיפוס אחר ולכן יש כאן הרבה טיפוסים של דירות.

שאול: ומלא מלא דיבורים על מרפסות וחניות:

רינה: יש דירות שהמרפסות שלהן פונות פנימה ויש דירות שהמרפסות שלהן פונות החוצה, תיכף נראה קומה טיפוסית

שאול: וזוכרת את השיחה אם זה טוב לגור מעל פיצריה או לא מפרק 2? אז היא חזרה גם פה, הפעם על שווארמה, למשל כשדיברנו על שטחי המסחר שיהיו למטה מתחת לחלק מהבניינים:

רינה: אני מציינת שהפינות שנמצאות על הכיכר בתחתית שלהן יש שטחי מסחר אבל קטנים מאוד. סך הכל לשני המבנים יחד יש איזה 100 מטר, משהו כמו 50 מטר כפול שניים.

זוכה בפרויקט: המסחר הזה יכול להיות גם מזון או מספרות?

רינה: אין מגבלה, אבל משהו כמו סדר גודל של 40-50 מטר איזה מזון כבר אפשר לעשות?

זוכה: לדוגמא שווארמה שכונתית. אמא שלי חיה מעל שווארמה שכונתית וכמות הג'וקים והעכברים, זה פשוט בלתי נסבל.

רינה: אז אני לא יודעת להגיד לך. אף אחד עוד לא קנה את זה ועוד לא הציעו את זה למכירה ואין פה מגבלה חוזית לשימושים.

שאול: ובעיקר בעיקר? זה הרגיש כמו ניסיון של אשת השיווק מטעם הקבלן לשווק את הפרויקט. שזה די הגיוני בסך הכל, זה פשוט גרם לזה שכל מילה שניה, בערך, שיצאה לה מהפה היתה, איך אני אגדיר את זה, סופר אטרקטיבית:

רינה: אז אם יש פה מישהו שיש לו עניין בדופלקסים, תדעו שהם הופכים להיות סופר אטרקטיביים… מבחינת חינוך גדרה היא סופר אטרקטיבית… יש 13 מוסדות חינוך… 28 תלמידים בממוצע בכיתה שזה סופר אטרקטיבי… 61 גני ילדים עם ממוצע של… אלה נתונים סופר סופר סופר אטרקטיביים… יצאנו לשטח היום זה צילומים מהיום בבוקר. הבניה החלה… זה סופר אטרקטיבי

הדמיה של "אביסרור" לשכונה בגדרה. הגיע הזמן להחליט

צליל: האמת שבשלב הזה, אחרי שחפרנו כל כך הרבה בשביל להבין במה זכית ואם זה משתלם בכלל, זה נשמע כאילו מה שהיה בכנס הזה היה מאוד מאוד בסיסי. איפה זה גדרה, איפה בגדרה ממוקמת השכונה, איפה בתוך השכונה הפרויקט שלנו, וסקירה ארוכה –

שאול: ממש ממש ארוכה

צליל: של הבניינים השונים בפרויקט, איפה הכניסות ואיפה החניה. וזהו, בערך.

שאול: וחוצמזה, על שאלות שנוגעות במה שנוגע למסביב של הפרויקט – על זה אשת השיווק לא ממש ענתה. איך בתי הספר? סופר אטרקטיביים. מה אמור להיות במבני ציבור? בית כנסת או בית ספר? תשאלו במועצה. מה הנוף וכיווני האוויר? תסתכלו בתב"ע. האם יבנו בניין ענק מול הפרצוף שלנו בעוד חמש שנים? לכו תדעו.

צליל: ועל סמך המידע הזה אנשים מחליטים איפה לגור? לוקחים הלוואה של מיליון שקל?

שאול: בואי נגיד שאם הייתי מחליט לקנות או לא לקנות רק על סמך הכנס הזה, הייתי מעיף לעצמי סטירה כי לקבל החלטה כל כך גדולה על בסיס כל כך מעט מידע, זה נראה לי כמו חוסר אחריות בסיסי. אבל האמת שחפרנו על זה מספיק.

צליל: אוקי, אז מה כן? מכל ה-300 דירות שיש בפרויקט, יש משהו שמוצא חן בעיניכם?

שאול: האמת שיש. אבל כאן אנחנו נכנסים לעולם המוזר של תורת המשחקים.

 

2. יש עשר דירות שהיית רוצה לקנות?

רינה: אתם מוזמנים לפי הסדר שלכם. עד הפגישה אתם צריכים להכין תעדופים של דירות על סמך כל החומר שלמדתם עכשיו. אנחנו ממליצים לבוא עם עשרה תעדופים לפחות, ואני אסביר גם למה, כי אתם לא יודעים אם אתם בתחילת היום, באמצע היום או בסוף היום.

צליל: רגע, מה?

שאול: זה עובד ככה. בהגרלה הגדולה, ההיא שהייתה כמעט לפני שנה, זכינו בפרויקט בגדרה. אבל אם לדייק – זכינו במקום 40, מתוך בערך 300 דירות שיש בפרויקט. והמיקום הזה בהגרלה, הוא זה שקובע מתי יגיע תורך אשכרה לבחור את הדירה שאתה רוצה לקנות. כך שיחסית, מצבנו לא רע בכלל. אנחנו יחסית בהתחלה. תחשבי על ההיא או ההוא שיצאו במקום 1. הם הראשונים. הם יכולים לבחור מה שהם רוצים. כל היתר, יסתפקו במה שנשאר.

בקיצור, בעוד שבוע אני צריך להגיע למשרד המכירות ויהיו לי בדיוק 45 דקות על השעון – הם איימו עלינו שהם עומדים עם סטופר – לבחור את הדירה.

צליל: 45 דקות? זהו?

שאול: כן, אבל זה פחות גרוע ממה שזה נשמע. כי אתה אמור להגיע לתוך ה-45 דקות האלה אחרי שכבר עברת על כל הדירות והחלטת על 10 דירות שונות ודירגת אותן לפי סדר העדיפויות שלך.  

צליל: וככה יוצא שהזוכים במחיר למשתכן לא רק שוקלים שיקולים נורמליים שאנשים שקונים דירה מתלבטים בהם. למשל, 'האם אני אצליח להשכיר או למכור את זה בקלות', או 'האם הדירה הזו היא מה שמתאים לי?'. אנשים שזוכים במחיר למשתכן צריכים להתחיל להיזכר בלימודי ההסתברות שלהם לבגרות במתמטיקה ולהתחיל לשאול את עצמם 'איזה דירות יש סיכוי גדול שכולם יקחו לפני?' ולפי זה למלא את הלוח של ה-10 דירות.

רינה: בסוף כל יום אנחנו מוחקים מהלוח את הדירות שנמכרו. כלומר שבסוף כל יום אתם צריכים לעבור על הכל ולראות אם בחרו לי את השלוש דירות הראשונות אני אוסיף עוד שלוש דירות אופציה

צליל: למה זה ככה?

שאול: זה נובע מהשיטה שבה מחיר למשתכן עובדת מהרגע הראשון שלה ועד לרגע בחירת הדירה עצמה. בגלל שהמדינה באה ומחלקת פה בעצם הטבות של מאות אלפי שקלים ברכישת דירה, ומאחר שיש הבדלים אדירים בין ההטבה שהיא נותנת בפריפריה לעומת המרכז, או בדירות גדולות לעומת דירות קטנות וכו', המדינה באה ואמרה – אני רוצה שהאפליה הזו תהיה רנדומלית לחלוטין. אני לא רוצה לקחת עליה אחריות ישירה. שזה יהיה עניין של גורל עיוור.

צליל: ולכן הדירות במחיר למשתכן מוגרלות. אתה יכול להיות עשיר או עני, מהמרכז או מהפריפריה, מבוגר או צעיר, גבר או אישה, אתה משתתף בהגרלות כמו כל אחד אחר. כלומר שהסדר של בחירת הדירות בפרויקט הוא אקראי לחלוטין, אף אחד לא קיבל עדיפות על פני אף אחד אחר מסיבה כלשהי. רק מזל.

רינה: אחנו גומרים את הכנסים ומזמנים אתכם לבחירת דירה. אתם מקבלים יום ושעה. אתם מוזמנים ב-9 לחמישי בשעה 10 בבוקר אתם מקבלים מייל וסמס וזה נקרא סלוט, זה המועד שלכם לבחירת הדירה. לכל מועד כזה מוזמנים שלושה זוכים שבוחרים את הדירה שלהם במקביל. אנחנו מזמינים אתכם לפי הסדר. הראשון בוחר ראשון השני שני והשלישי שלישי. גם אם שלושתם נכנסים יחד בשעה עשר לשלושה חדרים נפרדים, עדיין הראשון בוחר ראשון השני שני והשלישי. גם אם השלישי יודע בדיוק מה הוא רוצה אבל הראשון עוד לא בחר הוא לא יכול לזוז. הוא לא יכול לבחור את הדירה. עומד פה מפקח אנחנו עומדים עם סטופרים ואי אפשר להתקדם יחד

שאול: עכשיו תדמייני לך שאת מצליחה איכשהו להרכיב רשימה של עשר דירות, אוקי? ונניח שאת מגיעה נרגשת ליום הבחירה שלך ומחכה בסבלנות לתורך, רק בשניה שתיכנסי תוכלי לדעת מה בדיוק המצב. איזה דירות נמכרו ואיזה דירות נשארו, ומה מתוך הרשימה שלך נשאר רלוונטי בכלל. מה תעשי אז? האם תקני את הדירה שסימנת לעצמך בעדיפות שביעית, רק בגלל שזה מה שנשאר? עדיפות שביעית זה טוב? היית קונה את הדירה הזו בכל מצב אחר שהוא לא מחיר למשתכן? זה נראה לך הגיוני.

צליל: ורק כשאתה נכנס לחדר עם נציג המכירות אתה יודע מה נשאר מהדירות שאתה רוצה?

שאול: כן.

צליל: ואם כל מה שרצית כבר נקנה אתה צריך לבחור משהו אחר במקום?

שאול: תוך 45 דקות עם סטופר.

צליל: אי אפשר לקבל החלטה ככה.

שאול: אבל ככה אנשים מקבלים החלטה בפרויקט הזה.

צליל: זה מתכון לטעויות. בכל מקרה, כמה דירות הצלחתם למלא בטבלה של ה-10 דירות?

שאול: אחת.

צליל: אחת?

שאול: אחת. היא נראית לי סופר אטרקטיבית.

300 דירות והנה אחת ששאול רוצה. מפרט של "אביסרור" לדופלקס ארבעה חדרים בגדרה

 

שאול: תכירו, זו אמא שלי. היא כבר הופיעה בפרק קודם של חיות כיס, וכמו אמהות רבות אחרות, היא ממש ממש ממש רוצה שאקנה כבר דירה, בשביל להוריד מעליה את הנטל הנפשי הזה, או משהו כזה. אז בשבת, כשנסעתי אליה לאסוף את הילדים, ניצלתי את ההזדמנות להראות לה את המפרטים.

שאול: אנחנו חשבנו שאם כבר, מצאנו פה משהו יותר נחמד, זה המחירים, בבניין הספציפי הזה יש את הדירה הספציפית הזו. 

אמא של שאול: זו דירת גג.

שאול: זה דופלקס. 4 חדרים. אותו גודל. אבל יש גג של 60 מטר למעלה, וזה עולה 1.4

אמא של שאול: אז זה קומה עליונה?

שאול: כן. וזה, אם מסתכלים, זו התוכנית. זו הקומה התחתונה, קומה רביעית, יש מטבח פינתי שמתחבר לסלון ולפינת אוכל, חדר ילד אחד חדר ילד שני או בינתיים הם ביחד, מרפסת פינתית. פה יש נוף. ופה יש מדרגות שעולות מתוך הדירה למעלה ליחידה של ההורים שזה פשוט חדר על הגג וזה מרפסת ענקית שצופה לנוף, כי פה יש שדות…

צליל: אז אתם הולכים על הדופלקס?

שאול: זה גם מה שאמא שלי שאלה.

צליל: אז?

שאול: תראי, האמת? הוא נראה חמוד לאללה. הייתי שמח להתעורר בבוקר, לצאת למרפסת גדולה ולהשקיף על שדות. אבל אם אני צריך לקחת הלוואה של יותר ממיליון שקל בשביל זה עד לגיל הפנסיה, ואז לשלם במקביל כמעט שנתיים גם שכירות וגם משכנתא, ואז לגור ביישוב שנראה לי חמוד והכל אבל הוא לא מתאים לי מבחינת מיקום ומשפחה ועבודה וחברים והכל, ואם אני ארצה למכור את הדירה בעוד שבע שנים לכי תדעי מה יהיה השוק כי עוד איזה 100 או 200 או השד יודע כמה אנשים במצב זהה לשלי עם דירה מאוד דומה לשלי ינסו למכור אותה בדיוק באותה תקופה ולכי תדעי מה זה יעשה למחירים…. זה מפחיד אותי ולא נראה לי הגיוני או משתלם!

אמא של שאול: אם אתם מסרבים אתם יכולים להשתתף בעוד אחד

שאול: כן. עד שלוש הגרלות אפשר. אבל האמת שזה תמיד יוצא במקומות ש… מודיעין היתה האפשרות הראשונה שלנו ולא זכינו פשוט. והאמת? השכנים שלנו הם כן זכו, את יודעת מתי הדירות האלה יהיו מוכנות? במקרה הטוב עוד חמש שנים. לא רק שאין היתר בניה, זה עוד לא מופשר בכלל, זה יער היום.

אמא של שאול: וזה מתי יהיה מוכן?

שאול: תוך שנה וחצי

אמא של שאול: אבל מודיעין, זה מקום אידיאלי –

שאול: אבל זה דירה שלא תהיה מוכנה עוד 5 שנים אפילו. אני יודע איפה אני אהיה בעוד חמש שנים?

אש"ש: בשכירות.

שאול: נו אז מה, אבל תהיה לי דירה שנוח לי איפה שבא לי

אש"ש: אבל אם היית זוכה במודיעין היית הולך?

שאול: אבל זה עוד חמש שנים מה זה יעזור לי

אש"ש: אבל לא היית הולך על זה?

שאול: הולך על מה? הייתי מחזיק את זה באוויר כי לא קורה עם זה כלום וגם לא יקרה

אש"ש: זו גם עיר מצוינת

שאול: אבל זה לא רלוונטי…

אש"ש: וראשון?

שאול: אבל לא זכיתי בראשון

אש"ש: אבל השאלה אם הולכים פעם שניה יש סיכוי שתזכו בראשון

שאול: לא יודע יש סיכוי להכל

אש"ש: וראשון מתי יהיה?

שאול: לא זוכר, יש טבלאות, יש מבשרת ציון. אבל בסוף זה הכל יהיה אותו דבר ונגיע שוב למצב שאנחנו מוצאים את עצמנו עם משהו שאנחנו לא בטוח רוצים והכל נעשה בלחץ כזה

צליל: בקיצור, אתה נגד. לא סתם נגד גדרה, אלא נגד מחיר למשתכן באופן כללי?

שאול: אני לא יודע אם המילה היא נגד. תראי, חפרנו וחפרנו במחיר למשתכן הזה. בשורה התחתונה, מתוך ניסיון לעזור באופן ממוקד לזוגות צעירים, בין אם את מסתכלת על זה באופן ציני או אמיתי, נולדה תכנית שיש בה פגמים. ובעיקר, זו תכנית שטובה עבור מי שזוכים במקום שבו הם אשכרה רוצים לגור. תושבי מודיעין שרוצים לגור במודיעין. תושבי ראשון שרוצים לגור בראשון. וגם אז, זה בהנחה שיהיה היתר בניה בהקדם ושהבניה תתחיל מהר, אחרת לא ברור למה כדאי לחכות.

כי הסיכוי שתצא לך בהגרלה דירה שבדיוק בדיוק רצית, הוא לא גדול. אז לפחות מבחינתי, מחיר למשתכן זה לא בשבילי. ואחרי שנוותר על הזכיה הזו, אני בספק גדול מאוד אם נירשם להגרלות נוספות. לא יודע כמה אני מייצג זוגות צעירים נוספים, זה לפחות המקרה שלנו.

חיים חדשים עם נוף לפקקים. הדמיה של אביסרור לפרויקט מחיר למשתכן בגדרה

אמא של שאול: תגיד לי עכשיו לגבי השאלה, למה לא לקנות דירה שהיא יד שניה?

שאול: איזו דירה?

אש"ש: דירה יד שניה. באזור שנוח לכם.

שאול: מה האזור שנוח לנו? האזור שנוח לי זה האזור שאני גר בו עכשיו, אין דירות יד שניה. זה בתים. הבתים האלה עולים 4 מיליון.

אש"ש: מודיעין.

שאול: לא רוצה לגור במודיעין.

אש"ש: למה?

שאול: לא בא לי לגור במודיעין. אני נהנה מאיפה שאני גר עכשיו.

אש"ש: זו עיר צעירה

שאול: לא רוצה לגור במודיעין

אש"ש: מתוכננת יפה

שאול: לא רוצה לגור במודיעין

אש"ש: אתה לא אוהב את מודיעין?

שאול: לא

אש"ש: איזו עיר אתה אוהב?

שאול: לא אוהב. אני אוהב לגור איפה שאני גר.

אש"ש: תראה, אם הייתם יכולים לקנות את הבית שאתם גרים בו עכשיו זה היה טוב.

שאול: 4 מיליון שקל.

אש"ש: אבל שאולינקה תסכים איתי שאי אפשר שאתם צעירים ישר לקנות לבית.

שאול: לכן אני שוכר. בכל העולם זה פתרון סופר מקובל רק פה לא. כי כל היהודים מהשואה.

אש"ש: לא, זה כי פעם השכירות פה היתה זולה והיום היא יקרה.

שאול: היא לא כל כך יקרה למען האמת. היא לא יקרה כמו שהדירות יקרות.

אש"ש: היא כמו משכנתא.

שאול: לא, היא פחות.

אש"ש: לו לא היית מתעקש והיית קונה את זה כשזה רק התחיל זה היה מכפיל את עצמו. אז לא תמיד אתה צודק. רק שעכשיו הבעיה שזה לא ירד, אז זה המצב שהגענו אליו.

3. רגע האמת

צליל: אם ישאלו אותך עוד שנה למה לא הלכת על זה מה בעצם התשובה?

שאול: הממ. כי זה לא עונה על כל הצרכים שלי, ומאלץ אותי להיכנס להרפתקה פיננסית שמלכתחילה פחדתי להיכנס אליה.

צליל: ובעוד עשר שנים, אם אנשים ימכרו שם את הדירות ברווח של פי שלושה, איך תרגיש?

שאול: כמו שהרגשתי אחרי שקניתי מחשב ראשון אצל אייבורי ואז המשכתי לקרוא את המודעות שלהם בעיתונים וראיתי איך המחיר נשאר אותו דבר אבל המחשבים ממש ממש ממש משתפרים משבוע לשבוע. כמו אידיוט.

צליל: ואם זה כן היה עונה על הצרכים שלך? כי בוא נודה על האמת, עשית בעצמך את החישובים וגילית שזה פחות הרפתקה פיננסית ממה שאתה מציג את זה עכשיו.

שאול: אני לא יודע מה להגיד לך. אני מודה שהיה שם איזה רגע כשהם פרסמו את ההדמיות שזה פתאום נראה לי ממש חמוד. אני סאקר של הדמיות! אבל אז התחלנו לצלול לזה לעומק, בת זוגי ואני, ואנחנו כנראה פשוט לא אנשים של לקנות דירה. אין לי הסבר יותר טוב.

צליל: נראה לי שבסוף זה בעצם סוג של תחושת בטן. יש המון סיבות לכאן לכאן. אתם לא רוצים את הבית הזה. ואי אפשר, או בכל מקרה זה לא כיף, לקנות בית שאתה לא רוצה לגור בו.

אנחנו נסיים את סדרת חלומות גדרה בפרק סיכום מיוחד, שבו ננסה לעשות סדר בכל מה שלמדנו, לעזור גם לכם לקבל החלטה ולהבין מה למדנו מכל זה על מצב הדיור בישראל.

*

שאול: אם אתם רוצים לספר לנו אם אתם קניתם או לא קניתם, לדבר על מחיר למשתכן או לתת לנו רעיונות לסדרה הבאה שלנו – הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו, חיות כיס, או עשו לייק לעמוד שלנו, כאן כלכלי.

צליל: חלומות גדרה היא סדרה של חיות כיס, הפודקאסט של כאן כלכלי. תודה רבה לעורך שלנו רום אטיק, תודה לטל ברלינסקי ולאסף רפפורט על הסאונד.

שאול: תודה צליל.

צליל: תודה שאול ותודה רבה לכם